Skazani na ból - cytaty


" Teraz masz mnie. Zatroszczę się o ciebie. I tak jak ty martwisz się o mnie i chcesz zniszczyć cały wrogi mi świat, tak samo i ja nie chcę, aby coś ci się stało."

"Zawsze byłem sam. Jakbym żył na bezludnej wyspie. A odkąd poznałem ciebie, zaczynam zauważać, że są też inni ludzie."

" - Nie płacz. Nie chcę żebyś przeze mnie płakała. Nigdy.
- Nie płaczę przez ciebie. Płaczę nad tym małym chłopcem, którego nikt nie nauczył miłości."

" [...] z jej suchych do tej pory oczu poleciały dwie ścieżki łez. Jakby nie umiała zapłakać, jakby to okazywało się niezmiernie trudne. Znałem to uczucie. Często chciałem płakać, wyć z bólu, ale nie potrafiłem. Ale ona musiała się tego nauczyć, ona była inna."

" To są błędy. To twoje błędy, które na zawsze w tobie pozostaną. Które cię ukształtowały na nowo, pokazały ci, co jest złe, a którą drogą warto pójść. A teraz nad nimi zapłakać. [...] ty musisz nauczyć się opłakiwać własną przeszłość. Bo najgorszą rzeczą jest katowanie się obrazami, gnębienie się najmniejszym wspomnieniem i brak umiejętności okazania żalu. Pokajania się i żałowania. Płaczu. Dlatego błagam cię. Płacz. Płacz. [...] Jestem tu po to, aby przyjąć twój żal."

" Jeszcze nadejdzie moment, kiedy moje serce zostanie rozerwane na strzępy. Bo podświadomie czułam, że tak będzie. Ale obecnie żyłam chwilą. Nie szłam myślami do przodu, nie wracałam do tego, co było. Cieszyłam się miłością i wyczekiwałam kolejnego spotkania. To było moim priorytetem. On był moim celem. Nic innego w tym momencie się nie liczyło."

" Gdy była blisko mnie, nigdy nie mogłem się powstrzymać przed chęcią jej dotknięcia, chociaż na chwilę. To było jak uzależnienie, a ona była moim dragiem. Gardziłem narkomanami, a sam byłem jednym z nich."

" W ogóle brzydziłem się kłamstwem i zawsze byłem szczery. Wolałem najgorszą prawdę od najlepszego oszustwa, bo to zawsze wychodziło, ujawniało się i sprawiało, że okłamana osoba odczuwała zawód podwójnie."

" - Kocham Aleksa i nie zrezygnuje z niego. Chyba że on zrezygnuje ze mnie.
- I co wtedy zrobisz?
- Będę żyć dalej. Z połową serca. Od chwili kiedy umarł Szymon, cały czas tak żyję. To boli, cholernie, każdego dnia i każdej nocy. Ale da się. Nie jestem typem samobójczyni, nie bój się. Po prostu pozwól przeżyć mi moje złe i dobre chwile. Nie uchronisz nie przed bólem, jaki niesie życie."

"Przez lata nauczyłem się chować uczucia, nie pokazywać tego, co naprawdę czuję, czego pragnę, za czym tęsknie, czego mi brakuje. Trening uczynił ze mnie mistrza."

"Ból ścisnął mi serce. Poczułem się lepiej. Lubiłem ból, lubiłem cierpieć. wtedy czułem, że żyję."

" Czy miłość to za mało, aby walczyć o własne szczęście? Jak widać... czasami miłość to za mało... Czasami to nie wystarczy."

" I teraz poczułam, jak to jest być człowiekiem, którego inny człowiek nienawidzi tylko za to, z jakiego narodu się wywodzi. Możemy o tym czytać, uczyć się, oglądać filmy. Ale dopiero gdy dotknie to nas bezpośrednio, jesteśmy w stanie pojąć ogrom zła, jakie z sobą niesie każde przekonanie o wyższości jednej rasy nad inną."

" Bo to ja! Właśnie ja! Jestem skazany na ból, a teraz skazałem także i ciebie!"

" Za dnia udawałam, że wszystko gra, że sobie świetnie radzę, ale noce... to był mój własny samotny koniec świata."

" Było mi dobrze z moim bólem, cierpieniem, samotnością i tęsknotą. Zaznałam ulgę w umartwianiu się. Ból oczyszcza, więc miałam nadzieję, że dokona tego cudu także i w moim przypadku."

" Nienawidziłem siebie i świata. Ale ciebie nigdy nie przestałem kochać. Jesteś moja. A ja twój. I teraz niech ten świat mnie zniszczy, bo nie wyobrażam sobie życia bez ciebie."

" - Dziękuje, że tu przyszłaś. Uratowałaś mnie.
- Przed czym?
- Przede mną. I przed moją nienawiścią.
- Nie pozwolę jej wrócić."

"- Myślę o tym, że jesteś bałaganiarą. - Uśmiechnąłem się.
- Nie umiesz kłamać. A ja wcale nie jestem bałaganiarą. Tylko po prostu... mam artystyczną duszę."

" Wiem co znaczą niespełnione obietnice. To znęcanie się i zadawanie bólu osobie, której mówi się, że się ją kocha, obiecuje coś, a potem jednym słowem lub czynem zmienia te przyrzeczenia w nic niewartą kupkę gównianych banałów."

" Teraz świtało, a ja wiedziałem, że ten dzień będzie pierwszym dniem mojego nowego życia. I chociaż bałem się cholernie, poczułem że jednak był w tym jakiś sens, żebym pojawił się na tym świecie. Bo urodziłem się po to, aby spotkać ją."

" Najważniejsza jesteś dla mnie ty. Jesteś sensem wszystkiego. Dzięki tobie zobaczyłem, że istnieje dobro na tym porąbanym świeci. I żałuję, że opierałem się temu. Kocham cię, pokochałem cię od pierwszej chwili, gdy cię ujrzałem. Myślę, że zapadłaś mi w pamięci już wtedy, w przedszkolu. A potem zapadłaś mi w sercu, w głowę, rozum, jesteś wszędzie."

" Bo byłam skazana na ból miłości, która pojawiła się na chwilę, a zabrała mi całe życie. Ale także dała mi ogrom radości, tak wielki, że niektórzy nie zaznają tego przez cała wieczność."

6 komentarzy :

 1. Wow, jakie piękne! Nie mogę się doczekać, aż sama będę je odkrywać w książce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chcę przeczytać tą książkę.

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam w planach. Cytaty są boskie!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cytaty są na prawdę świetne, choć o książce słyszę po raz pierwszy :D

  Pozdrawiam,
  Księgarz Cmentarny

  OdpowiedzUsuń
 5. O rany, przecudowne cytaty.
  Przekonujesz mnie do tej książki coraz bardziej :P

  Buziaki - zapraszam na nową recenzję!
  Przerwa na książkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Z całego serca polecam tą książkę jak i inne tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka