Był sobie pies - cytaty

"Nie ma złych psów Bobby. Są tylko źli ludzie. Tu po prostu potrzeba miłości."

"Gdy brał mnie na ręce, strumień przepływającej między nami miłości był tak silny, że aż mnie ściskało w żołądku, jakby opanował go głód."

"Stwierdzam, że sensem mojego pieskiego życia było dodawanie otuchy chłopcu, kiedy tylko jej ode mnie potrzebował."

"Chłopiec się poddawał. Narastało w nim przemożne poczucie klęski, a on składał broń. W tamtej chwili był jak mój brat Głodek, który położył się wtedy w kanale i już nie wstał."

"Sensem mojego życia było kochać go, być z nim i go uszczęśliwiać. Nie chciałem, żeby teraz przeze mnie cierpiał - to właśnie dlatego uznałem, że to dobrze, że go tu nie ma  nie widzi, jak odchodzę, choć ból tęsknoty za nim był w tamtej chwili tak wielki jak te dziwne boleści w moim brzuchu."

"Możesz już odejść Bailey. Wykonałeś świetną robotę, zaopiekowałeś się chłopcem. To było twoje zadanie i wspaniale się z niego wywiązałeś. Jesteś grzecznym pieskiem, grzecznym pieskiem."

"Jednak była różnica między wykonywaniem polecenia, a uczuciem, że życie ma jakiś sens, jakiś cel. Myślałem, że sensem mojego życia było towarzyszenie Ethanowi, co się wypełniło - byłem przy nim, kiedy dorastał. A skoro się co do tego nie myliłem, to dlaczego byłem teraz Ellie? Czy może istnieć więcej niż jeden sens życia psa?

"Nie raz miałem ochotę rzucić to wszystko w diabły. Bo mnie przerastało. [...] Ale Susan umierała. I nigdy się nie poddała, walczyła do samego końca. A skoro ona mogła, wiedziałem, że i ja muszę dać radę. Co to ważne. Bo porażka nie wchodzi w grę, jeśli jedyne, co potrzeba do osiągnięcia sukcesu, to włożenie w coś więcej wysiłku. Wiem, że to trudne, Mayu. Nie poddawaj się."

"Leżąc w promieniach padającego przez okno słońca i rozmyślając o nadchodzącej śmierci, zdałem sobie sprawę, że przeżyłem życie jako grzeczny piesek. To, czego nauczyłem się od mojej pierwszej mamy, zaprowadziło mnie do Ethana, a to czego nauczyłem się od chłopca, pozwoliło mi zanurkować w te ciemne odmęty i uratować Geoffreya. Po drodze Jakob nauczył mnie Szukaj i Pokaż, dzięki czemu pomogłem uratować mnóstwo ludzi."

"Byłem psem, którego jedynym sensem życia było towarzyszenie i służba ludziom. Teraz odcięty od nich, czułem się, jakbym dryfował po nieznanych wodach. Nie miałem celu, przeznaczenia, nadziei."


6 komentarzy :

 1. Książkę dopiero połykam z dnia na dzień kolejne rozdziały, ale zachwycają mnie cytaty. Kilka z nich zawarłaś w tym poście <3 Super zbiorek. Idę szukać kolejnych!
  Zaczytanego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki jeszcze nie czytałam, ale mam ją w planach. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przeczytasz ją w niedalekiej przyszłości, bo jest naprawdę dobra :)

   Usuń
 3. To jedna z najmądrzejszych i najbardziej wzruszających książek na świecie :) Świetne cytaty, idealnie zachęcają do lektury.

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka