Pax - cytaty

"Czegokolwiek potrzebował jego chłopiec - ochrony, rozrywki, czułości - lis gotów był mu to ofiarować."

"On i Pax. Nierozłączni."

"A gdy już odnajdzie chłopca, nigdy więcej go nie opuści."

"Człowiek odmawia pomocy głodnemu sąsiadowi, udaje, że nie ma jedzenia, chociaż jego spiżarnia jest pełna. Okazuje obojętność partnerce, którą sam wybrał. Miłym głosem zwabia owcę, by ją oddzielić od stada, a potem ją szlachtuje."

"Co to jest wojna? [...] Jest to taka choroba, która czasami dopada lisy. Sprawia, że przestają być sobą i atakują obcych. Wojna to taka choroba, tylko u ludzi."

"Tam gdzie kiedyś żyłem z ludźmi, kiedyś przyszła wojna. Wszystko zostało zniszczone. Wszędzie był ogień. Śmierć dosięgała nie tylko zarażonych wojną dorosłych samców, ale też dzieci, matki, stare osobniki ich własnego gatunku. Wszystkie zwierzęta. Ludzie zarażeni tą chorobą niszczą wszystko na swojej drodze."

"To, co wyczuł, obudziło w nim czujność: powietrze przesycone śmiercią. Ogień i dym. Krew w rzece, rzeka czerwona od krwi, ziemia zalana krwią. Chaos."

"Dwie rzeczy są w istocie jedną rzeczą. Nierozłączne."

"Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego. Jeżeli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko, żeby ją ukryć."

"Mój chłopiec nie wyrządza krzywd. Nie jest taki jak oni. Nie jest zarażony wojną. Zarażeni wojną są dorośli. On jest jeszcze młody. Nie. To co innego. [...] On nie jest młody. Ale i tak nie jest zarażony wojną. Ostatnio kiedy go widziałem, martwił się o mnie, chociaż sam cierpiał. Z jego oczu lała się woda. [...] Kiedy jest ranny w inne miejsca, wtedy z jego oczu leje się woda. Cieknie po twarzy. Myślę, że ta woda zmniejsza ból. Ale jego oddech... łapie wtedy powietrze, jakby ta woda bólu chciała go utopić. [...] Mój chłopiec nie jest zarażony wojną. Ale się zmienił. Teraz postępuje fałszywie."

"Ojej, powiem ci coś: wszystkie uczucia są niebezpieczne. Miłość, nadzieja... Ha! Nadzieja! Mówisz o niebezpieczeństwie co? Nie, nie da się uniknąć żadnego z nich. Wszyscy mamy w sobie bestie zwaną złością. Ona może nam służyć; wiele dobrych rzeczy wynika ze złości na złe rzeczy, wiele niesprawiedliwości zostaje naprawionych. Ale najpierw wszyscy musimy dojść do tego, jak ją ucywilizować."

"[..] To twoja wyprawa, nie moja. Ale skoro już o tym wspomniałeś, to mam co dla ciebie. - Odpięła jedną z kart wiszących na tablicy i podała mu.
- Jest pusta - zauważył.
- Teraz tak. Ale w takiej podróży jak twoja na pewno znajdziesz coś, czym ją zapełnisz. Własną prawdę, którą sam odkryjesz."

"Jedność bezustannie się powiększa na świecie, chłopcze. Dwie rzeczy są w istocie jedną rzeczą. Jedność jest zawsze przy nas, pulsuje swoim rytmem. Ja nie mogę być jej częścią - to cena, którą płacę za to, że się oderwałam. Ale ty możesz. Możesz wibrować zgodnie z jej tętnem. Możesz być sam. Ale nie będziesz samotny."

"Odkrył dla siebie nowy świat. Mógł się po nim poruszać i żywić jego obfitością, kiedy tylko zechciał. Był częścią tego wszystkiego, wolny. Ale nie sam."

"Paxowi w ogóle nie przyszłoby do głowy, że został porzucony - byli przecież nierozłączni. Pax zawsze to wiedział. To Peter był tym, który dopiero musiał się tego dowiedzieć."

"Podczas wędrówki nie dawały mu spokoju obrazy wygłodniałych zwierząt. Nawiedzały go i znikały niczym oskarżycielskie duchy. Chciałby im powiedzieć, że dobrze wie, jak to jest, kiedy ta jedyna osoba, która cię kocha i opiekowała się tobą, nagle znika. Jak po takim czymś świat nagle wydaje się wrogi i groźny."

"Oba lisy spojrzały na Paxa wyczekująco, a następnie zanurzyły się w zarośla. Nagle Peter zrozumiał. Pax należał do nich. A one należały do Paxa. Nierozłączni."
8 komentarzy :

 1. Cudowne cytaty. Coraz bardziej ciągnie mnie do książki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta lektura za mną chodzi i chodzi.... Jak najbardziej to coś dlaa mnie :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak bardzo chcę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przez te cytaty nabrałam jeszcze większej ochoty na przeczytanie tej książki! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne cytaty! Może jak będę miała czas to zabiorę się za tą książkę! :)
  Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka jest po prostu piękna. Czytałam i cóż - urzekła mnie, chwytając za serducho. Niby taka pozornie banalna historia, a potrafi rozkruszyć człowieka. :)
  Pozdrawiam,
  Ania.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie wypożyczyłabym tę książkę. Z zakupem wstrzymałabym się ze względu na tu, że przeczuwam, iż przeznaczona jest to młodszych czytelników pomijając piękne nauki, które można z niej wyciągnąć.
  Tak czy inaczej, to dobrze, że poświęciłaś jeden post na ,,Paxa'' i pokazania, ile ma on nam do zaoferowania. Ponoć przypomina ,,Małego Księcia'', ale tam... xd
  Pozdrawiam! :)
  magia-ksiazek-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka