Zanim się pojawiłeś

Tytuł: Zanim się pojawiłeś
Autor: Jojo Moyes
Ilość stron: 381
Wydawnictwo: Świat Książki
Tłumaczenie: Dominika Cieśla - Szymańska
Rok wydania: 2016
Ocena: 9/10


Co robisz, jeśli chcesz uszczęśliwić osobę, którą kochasz, ale wiesz, że to złamie twoje serce?
Jest wiele rzeczy, które wie ekscentryczna dwudziestosześciolatka  Lou Clark. Wie, ile kroków dzieli przystanek autobusowy od jej domu. Wie, że lubi pracować w kawiarni Bułka z Masłem i że chyba nie kocha swojego chłopaka Patricka. Lou nie wie jednak, że za chwilę straci pracę i zostanie opiekunką młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. 
Will Traynor wie, że wypadek motocyklowy odebrał mu chęć do życia. Wszystko wydaje mu się teraz błahe i pozbawione kolorów. Wie też, w jaki sposób to przerwać. Nie ma jednak pojęcia, że znajomość z Lou wywróci jego świat do góry nogami i odmieni ich oboje na zawsze.

W ostatnim czasie jest bardzo głośno o tej pozycji. Czytałam same pozytywne opinie i musiałam się przekonać czemu wszyscy są tak bardzo zakochani w tej książce.
Autorka przedstawiła nam nie banalną historię o przyjaźni, która przeobraziła się w miłość. Książka pozbawiona jest typowych schematów, do których wszyscy już przywykliśmy.
Główna bohaterka - Lou, jest bardzo oryginalna i energiczna.  Ma specyficzny styl ubierania się, co nie jest zbyt dobrze spostrzegane wśród społeczeństwa, jednak ona się tym nie przejmuje, co owocuje rozkwitnięciu jej nowej pasji. Will, po wypadku, jest jej przeciwieństwem. Stracił chęć życia, jest uzależniony od innych osób. Trudno mi było nie polubić obu postaci. Autorka wprowadziła nas w ich świat, z którym trudno było się rozstać.
Mimo trudnej i poważnej tematyki, lektura zawiera w sobie dużo humoru. Trudno było mi powstrzymać łzy od śmiechu, a rodzina dziwnie na mnie patrzyła, gdy śmiałam się do książki. Nie spodziewałam się, że czytając tę pozycję pojawi się uśmiech na mojej twarzy. Myślałam, że cała historia będzie przepełniona smutkiem i bólem. Owszem, nie zabrakło tego, ale podziwiam pisarkę i jednocześnie bardzo się cieszę, że dodała trochę humoru. Styl pisania autorki jest lekki i przyjemny. Książkę bardzo szybko się czyta, bo cały czas trzyma w napięciu. Historia bardzo mnie wzruszyła i wylałam tonę łez, mimo że wcześniej książka została mi zaspoilerowana aż 3 razy w ciągu jednego dnia.
Jojo Moyes porusza w swojej powieści problemy etyczne, nad którymi ciągle toczą się spory, ale także pokazuje nam jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej i jej mętlik w głowie, który pojawia się każdego dnia.
Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. Autorka bawi się naszymi emocjami. Historia bawi, wzrusza i porusza poważne tematy. Nadal jestem wstrząśnięta po lekturze, o której przez długi czas nie zapomnę.

11 komentarzy :

 1. Wczoraj skończyłam czytać i jak Tobie 3 razy zaspoilerowano, tak ja 3 razy płakałam w czasie czytania. A może 4? Już nie pamiętam ;)
  Zakochałam się w tej książce i nie wiem, w jakim stanie wyjdę z kina, gdyż po reakcjach znajomych sądzę, że będę jeszcze bardziej zapłakana niż oni.
  I zgodzę się z Tobą, że oprócz smutnych momentów, były też te radosne i niesamowicie lubiłam te kąśliwe uwagi Willa i szermierkę słowną tej dwójki.
  Pozdrawiam,
  Amanda Says

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś byłam w kinie na filmie i był równie fantastyczny jak książka :3 muszę jeszcze kiedyś wrócić do tej historii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo bym chciała iść do kina na ten film, jednak nie będę miała okazji.

   Usuń
 3. Książka leży na półce i czeka na swoją kolej.Tylko skończę ''Dzieci gniewu'' i się zabieram. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się, że humor też się pojawia! ^_^ Tyle już słyszałam o książce i filmie... chciałabym się zapoznać z tą historią, tyle że pewnie najpierw obejrzę film :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka jest tak emocjonalna, że czasem aż przytłaczająca... Ale i tak genialna! Tak pełna sprzeczności - od śmiechu do łez... Mistrzostwo! :>
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie wystarczy, że widziałam film. Wystarczająco wyprał mnie z emocji, a jestem pewna, że książka emocjonalnie mnie zniszczy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka jest niesamowita i tak wzruszająca, że płakałam przy niej niejednokrotnie. To jedna z takich historii, które na długo pozostają w pamięci. Na pewno będę do niej wracać co jakiś czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedna z najlepszych książek,jaką kiedykolwiek przeczytałam! :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka