Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Tytuł: Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
Autor: Leslye Walton
Ilość stron: 299
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Tłumaczenie: Regina Kołek
Rok wydania: 2016
Ocena: 8/10

Zbliża się magiczna noc przesilenia letniego... Noc, w której niebo się otworzy, a powietrze wypełnią deszcz i pióra.
Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku odsłania pełną boleści i trosk historię swojej rodziny. Ava Lavender może być pierwszą, która uniknie zguby i ucieknie obojętności. Czy uda jej się odnaleźć prawdziwą miłość?
Dramat Avy rozpoczyna się, kiedy wielce pobożny Nathaniel Sorrows bierze ją za anioła, a jego obsesja na punkcie dziewczyny rośnie...


Książkę chciałam przeczytać, odkąd się dowiedziałam, że zostanie wydana w Polsce i wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć w tym roku.
Zacznijmy może od okładki, która jest po prostu cudowna i oddaje klimat książce. Nie da się przejść obok niej obojętnie. Wzrok od razu przyciąga piórko, które ślicznie się mieni. Wielkie brawa należą się wydawnictwu za to, że stworzyli tą wspaniałą okładkę.
Fabuła książki różni się od tych wszystkich, które do tej pory czytałam. Pierwsza połowa powieści pisana jest w formie pamiętnika rodzinnego, w której poznajemy historię rodu Lavender. Dopiero potem przechodzimy, tak jakby, do głównego wątku związanego z główną bohaterką.
Wszystkie postacie przedstawione w książce są wyjątkowe na swój sposób, jednak to tytułowa bohatera oraz jej brat skupiają na sobie całą uwagę. Ava urodziła się ze skrzydłami, co od razu wyróżnia ją wśród innych. Henry, natomiast odzywa się tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.
Jak w każdej książce, w tej również nie mogło zabraknąć wątków miłosnych. Można uznać, że na kobietach z rodziny Lavenderów spoczywa jakaś klątwa, ponieważ mają trudności ze znalezieniem prawdziwej miłości.
Książka porusza ważne problemy. Jednym z nich jest religia. Mieszkańcy mają do niej normalne podejście, oprócz jednego bohatera, który ma na jej punkcie obsesje. Autorka przedstawiła nam także tradycje i nawyki związane z religią.
W powieści zostały również pokazane problemy życia codziennego rodziców oraz nastolatków. Autorka przedstawiła nam obraz matki, która chce dla swoich dzieci jak najlepiej, stara się je chronić na każdym kroku i próbuje bronić je przed krytyką i opinią ludzi związaną z ich odmiennością.
Książka ukazuje również zmagania nastolatki ze swoim losem. Pisarka przedstawia nam przemyślenia Avy, która chciałaby żyć, jak normalna dziewczyna, chciałaby móc wyjść z domu i nie ukrywać się przed światem.
Bardzo podoba mi się styl pisania autorki. W książce występuje mało dialogów, ale sposób w jaki pisze Walton jest magiczny, sprawia, że książka staje się wyjątkowa. Może się wydawać, że historia, jest pełna magicznych opisów, jednak w niespodziewanym momencie autorka pokazuje nam makabryczne sceny.
Podsumowując, książka jest magiczna. Ma w sobie coś, dzięki czemu staje się wyjątkowa. Jedynie nie za bardzo podobało mi się zakończenie, liczyłam na coś więcej, nie zmienia to jednak faktu, że ta pozycja naprawdę mi się podobała. Chyba nie ma książki, do której można by ją porównać. Nie da się łatwo zapomnieć o historii przedstawionej na kartach tej powieści. Szczerze polecam!


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu SQN.

12 komentarzy :

 1. Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki i póki co zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jest nie tylko cudowna wizualnie, ale i wewnętrznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedawno przeczytałam i strasznie mi się podobała, jest wyjątkowa, unikalna i nie da się o niej zapomnieć. Szczególnie podoba mi się to, w jaki sposób została w niej poruszona istota miłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę książkę już mam na swojej liście, wszyscy w koło polecają nie mogę przejść obok obojętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta okładka jest śliczna! Mam książkę w planach i myślę, że mi się spodoba!
  Buziaki!
  StormWind z bloga cStormWind z bloga cudowneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam...
  Cały czas czekam na moją paczuszkę z tą książką.
  Mam nadzieje, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę się doczekać, aż zapoznam się z przypadkami Avy Lavender.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem do tej książki bardzo dobrze nastawiona. :) Wiem, że przeżyje z nią magiczną przygodę. Tylko żeby to nastąpiło jak najszybciej :) Super recenzja czytało mi się ją bardzo przyjemnie.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta ksiażka jest wszędzie, muszę w końcu się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio czytałam kilka zróżnicowanych opinii o tej książce, ale mimo wszystko nadal jestem jej bardzo ciekawa i nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam. Poza tym, ma cudowna okładkę :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem totalną sroką okładkową, więc oczy mi się błyszczą na jej widok. Książka podobno świetna:) Trzeba będzie się nią zainteresować;)
  http://przewodnik-literacki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta książka mnie w pewien intryguje, ale nie jest to mój must have ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka