Gra o tron

Tytuł: Gra o tron
Autor: George R.R. Martin
Ilość stron: 838
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Paweł Kruk
Rok wydania: 2011
Ocena: 9/10

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zimna, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy u starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam. Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.


Książkę zapragnęłam przeczytać po obejrzeniu serialu, który naprawdę mi się podobał. Po tylu dobrych recenzjach ukazanych w internecie miałam duże wymagania, co do tej pozycji i jestem bardzo zadowolona, bo nie zawiodłam się na niej.
Fabuła jest wciągająca. Wykreowany świat książki, należy do takich,w których zakochuję się od samego początku. Czytając tę pozycję przeniosłam się do miejsca, w którym chciałabym pożyć, chociaż przez jeden dzień. Pojawiają się rozdziały, które kończą się z nutką tajemnicy i książka aż się prosi, żeby dalej ją czytać oraz odkrywać to, co znajduje się na jej stronach.
Bohaterowie są idealnie wykreowani. Każdy z nas jest wstanie znaleźć chociaż cząstkę siebie w przedstawionych postaciach. Część z nich kochamy, kolejnych nienawidzimy. Martin stworzył wspaniały świat, w którym bohaterowie są nieobliczalni i bywają momenty, że trudno jest przewidzieć ich kolejny krok. Jednak jak w każdej książce są bohaterowie, którzy umieją zajść za skórę. Były momenty, kiedy miałam ochotę rzucić tą cegłą, wtedy przerywałam czytanie i wracałam do książki na następny dzień.
Martin wszystko idealnie obrazuje. Opisy świata, przyrody stają się magiczne. Czytając je jest bardzo łatwo sobie wszystko wyobrazić i przenieść się do danego miejsca. Dzięki temu utożsamiamy się z bohaterami i przeżywamy wszystko razem z nimi. Przez cały czas byłam oderwana od rzeczywistości, przeniosłam się w inny świat, który został tak idealnie zobrazowany, że chciałabym, aby niektóre miejsca z książki, pojawiły się w prawdziwym życiu.
Oprócz idealnie wykreowanych bohaterów i świata, Martin stworzył nowych bogów, których sposób przedstawienia jest bardzo oryginalny.
Tworząc to wszystko autor wykazał się wyobraźnią niemającą granic. W pierwszym tomie udało mu się zawrzeć praktycznie wszystkie ważne elementy w życiu każdego człowieka m.in.: walka o przetrwanie i troska o rodzinę.
Książka zawiera drastyczne momenty, które bardzo mi się podobały, bo zostały opisane w bardzo realistyczny sposób. Bywały momenty, że ból, który odczuwał bohater, odczuwałam także ja. Lektura jest przepełniona emocjami, i nie da się jej czytać, nie przeżywając z bohaterami wszystkich wydarzeń, które zostały ukazane.
Nie jestem wstanie napisać więcej, na temat tej pozycji bez spoilerów, dlatego jeśli nie czytaliście jej jeszcze to naprawdę zachęcam. Książka jest warta swojej ceny. Czytając ją trudno jest się oderwać, a dodatkowo są w niej zawarte przemyślenia bohaterów, których w serialu brakuje. Lektura trafia na listę moich perełek i mam nadzieję, że na kolejnych tomach się nie zawiodę.8 komentarzy :

 1. Uwielbiam serial i bardzo chciałabym również przeczytać książkę, ale trochę przeraża mnie grubość :D
  Bardzo przyjemna recenzja :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie oglądałam serialu ani nie czytałam książki. Wydaje mi się, że to nie moje klimaty :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie oglądałam serialu, ale już od dłuższego czasu mam ochotę zapoznać się z papierowym wydaniem. Słyszałam, że za pierwszym razem trudno jest ogarnąć wszystkich bohaterów, ale cóż... chyba zaryzykuje :>
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę kupiłam tacie na święta z racji, że bardzo lubi serial. Mam zamiar przeczytać ją w swoim czasie :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  http://wedrujac-drukiem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham serial! Przekonałaś mnie do przeczytania książki ;)

  // popracuj nad interpunkcją ! <3

  Czekam na recenzję następnych tomów!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam całość. A z tej części pisałam prace maturalną, co przyprawiło moją polonistkę o zawrót głowy. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Do Gry o Tron mnie nie ciągnie, raczej jej nie przeczytam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chciałabym sięgnąć po tę książkę, ponieważ planuję to już od dawna. Jestem ciekawa co stworzył autor dzięki swojej ogromnej wyobraźni ;)

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka