W pierścieniu ognia - cytaty


"Gdyby to zależało ode mnie, starałabym się całkiem wymazać igrzyska z pamięci. Nigdy bym o nich nie mówiła, udawałbym, że były tylko zły snem."

"Będę jeździć od dystryktu do dystryktu, występować przed tłumem ludzi, którzy w duchu mnie nienawidzą, spoglądać z góry na twarze członków rodzin zabitych przeze mnie dzieci..."

"Myślę o Gale'u, który odzywa dopiero w lesie, na świeżym powietrzu, w promieniach słońca, nad czystą, wartką wodą."

"I tęsknie, do tego też mogę się przyznać. Tyle, że tęsknota ma zbyt silną konkurencję, aby kiedykolwiek zdołała zdominować inne uczucia."

"Obracam wypolerowaną gałkę z brązu i przekraczam próg gabinetu. Nozdrza wypełnia mi dysonans zapachów róż i krwi. Widzę niskiego, siwego mężczyznę, wydaje się dziwnie znajomy. Nie przerywając czytania książki, podnosi palec, jakby chciał powiedzieć: "Jeszcze chwilę". Potem się odwraca, a mnie zamiera serce. Patrzę w wężowe oczy prezydenta Snowa."

"Czuję się jak intruz. [...] Mam wrażenie, że bez zaproszenia trafiłam do jego domu, i dlatego nie witam go, nie proszę by usiadł, nie mówię ani słowa. Właściwie traktuję go jak najprawdziwszego węża, w dodatku jadowitego."

"Twój stylista proroczo dobrał ci strój. Katniss Everdeen, dziewczyna, która igra z ogniem, wznieciła iskrę, a ta, nie ugaszona w porę, podpali całe Panem i rozpęta piekło."

"Niedobrze mi się robi n myśl o tym, że mam rozmawiać ze Snowem o moich uczuciach do dwóch ludzi, na których naprawdę mi zależy."

"Nie potrafiłabym znieść bólu na myśl o tym, że mogłabym stracić na zawsze najlepszego przyjaciela, jedynego człowieka, któremu powierzałam tajemnice."

"Nieoczekiwanie, gdy proponowałam, że zajmę się codziennym obchodem sideł, Gale ujął moją twarz w dłonie i pocałował mnie w usta."

"Zapach krwi... Jego oddech był nim przesycony. Co takiego robi?, zastanawiam się. Pije ją? Wyobrażam sobie, jak sączy krew z filiżanki. Zanurza w niej ciasteczko i wyciąga je, ociekające czerwienią."

"Zaciskam powieki i nie widzę Prim, tylko Rue, dwunastolatkę z Jedenastego Dystryktu, moją sojuszniczkę z areny."

"Teraz wiem, jaka przyszłość mnie czeka, jeśli chcę utrzymać przy życiu siebie i tych, których kocham. Muszę wyjść za Peetę."

"Wiem, że coś cię łączyło z Gale'em. Byłem o niego zazdrosny, zanim jeszcze oficjalnie cię poznałem, ale zachowałem się nie w porządku. Nie powinienem był oczekiwać, że będziesz traktowała mnie jak podczas igrzysk. Przepraszam."

"Plutarch cofa się o krok i z kieszonki kamizelki wyciąga złoty zegarek na łańcuszku. Otwiera wieczko, spogląda na cyferblat i marszczy brwi. [...] Obraca zegarek tak, że widzę tarczę. [...] Plutarch przesuwa kciukiem, po kryształowej szybce zegarka, a wtedy pojawia się obraz, rozjaśniony tak, jakby oświetlał go płomień świecy. To jeszcze jeden kosogłos, identyczny jak na mojej broszce, tyle, że ten na szkiełku znika."

"Jeszcze nigdy nie widziałam nic podobnego, ale z pewnością jestem świadkiem zdarzenia, które prezydent Snow nazywa powstaniem."

"Gale zniża głos do szeptu. - Kocham cię."

"Gale jest mój, ja należę do niego. Inaczej być nie może."

"W pewnym momencie trzeba przestać uciekać, odwrócić się i stawić czoło tym, którzy pragną twojej śmierci. Najtrudniej jest znaleźć w sobie odwagę."

"Czy nieświadomie stałam się twarzą upragnionej rebelii, a kosogłosa z mojej broszki uznano za symbol oporu?"

"Jeśli przeczucie mnie nie myli, oznacza to, że prawie połowa dystryktów podjęła próbę wszczęcia buntu."

" W siedemdziesiątą piąta rocznicę, dla przypomnienia buntownikom, że nawet najsilniejsi z nich nie mogą pokonać Kapitolu, trybuci obojga płci zostaną wylosowani z puli dotychczasowych zwycięzców w dystryktach."

"Dwunasty Dystrykt dysponuje zaledwie trzema żyjącymi zwycięzcami do wyboru. Dwoma mężczyznami i jedną kobietą... Wracam na arenę."

"Myślę, że sporo z nich przyjaźni się ze sobą, a ja będę musiała pogodzić się z zabiciem tylko jednego przyjaciela, Peety albo Haymitcha. Peeta albo Haymitch..."

"Zamierzam zamienić z nim słowo lub dwa po dożynkach, kiedy będziemy mieli godzinę na pożegnania. Wtedy wyznam mu, że od lat był dla mnie jedynym z najważniejszych ludzi, a moje życie stało się lepsze, dzięki temu, że go znałam. I kochałam, choćby na swój ograniczony sposób."

"Wyglądam przez okno i patrzę, jak Dwunasty Dystrykt znika w oddali, a na moich ustach zawisają słowa pożegnania, których nie miałam okazji wypowiedzieć."

"Nie widzę dziewczyny, ani nawet kobiety, lecz nieziemską istotę, gotową zamieszkać w wulkanie, który zabił wielu trybutów podczas Ćwierczwiecza z udziałem Haymitcha."

"Finnick Odair to żywa legenda Panem. Ponieważ zwyciężył w Sześćdziesiątych Piątych Głodowych Igrzyskach, kiedy miał zaledwie czternaście lat, pozostaje jednym z najmłodszych triumfatorów."

"Jesteśmy nie tylko piękni, ale w dodatku mroczni i potężni. Mało powiedziane: my, nieszczęśliwi kochankowie z Dwunastego Dystryktu, którzy tyle wycierpieliśmy i tak mało nacieszyliśmy się korzyściami ze zwycięstwa, nie zabiegamy o przychylność widzów, nie zaszczycamy ich uśmiechami, nie wyłapujemy ich pocałunków. Jesteśmy surowi i pamiętliwi. Uwielbiam to. Nareszcie mogę być sobą."

"Teraz muszę wyjaśnić Haymitchowi, że chcę na sojuszników osiemdziesięciolatkę, a także Pokręt i Wolt. Będzie zachwycony."

"Właściwie to namalowałem portret Rue - wyznaje Peeta. - Jak wyglądała, kiedy Katniss obsypała ją kwiatami."

"To chyba nie najlepszy moment, ale muszę wspomnieć, że powiesiłam kukłę i namalowałam na niej imię i nazwisko Seneki Crane'a."

"Mój zespół przygotowawczy, głupiutki, płytkie sentymentalne istotki, z obsesją na punkcie piórek i przyjęć. Ich pożegnanie omal nie łamie mi serca, a z ostatnich słów Venii jasno wynika, iż nikt nie bierze pod uwagę mojego powrotu."

"Jestem cała czarna z wyjątkiem białych plam na rękawach, które do złudzenia przypominają skrzydła. Cinna przemienił mnie w kosogłosa."

"Pamiętaj, dziewczyno, która igrasz z ogniem. [...] Nadal na ciebie stawiam."

"Nagle drzwi za jego plecami gwałtownie się otwierają i do pokoju wpada trzech Strażników Pokoju. Dwaj wykręcają mi ręce i zakuwają go w kajdanki, a trzeci wymierza cios w skroń tak potężny, że Cinna osuwa się na kolana. Mimo to nadal tłuką go pięściami w rękawicach błyszczących od ponabijanych ćwieków, a uderzenia rozdzierają skórę na jego twarzy i ciele. [...] Po ich wizycie zostają tylko rozmazane smugi krwi na podłodze."

"Przychodzi mi do głowy tylko jedna myśl. To nie jest miejsce dla dziewczyny, która igra z ogniem."

"Wyczuwam pułapkę i zamierzam wypuścić strzałę w nadziei, że przeszyję mu serce, zanim Finnick nadzieje mnie na trójząb, ale gdy porusza ręką, zauważam na jego nadgarstku coś błyszczącego."

"Momentalnie biorę oddech, żeby krzyknąć ostrzegawczo, ale w tej samej chwili nóż Peety opada na plątaninę winorośli. Rozlega się ostry zgrzyt. [...] Pole siłowe odrzuca Peetę, który wpada na Finnicka oraz Mags i powala ich na ziemię. Rzucam się ku niemu i widzę, że leży bez ruchu w pajęczynie winorośli."

"Nie ruszając się z miejsca, wyciągam strzałę, wsuwam cięciwę w rowek i już mam wystrzelić, kiedy powstrzymuje mnie widok Finnicka całującego Peetę."

"Peeta, który demonstruje kosogłosa, to zarazem błogosławieństwo i przekleństwo."

"Zaledwie wczoraj rano Finnick widniał na mojej liście osób do odstrzału, teraz jednak jest moim strażnikiem kiedy zasypiam."

"Tik-tak, tik-tak, rozum Pokręt trafił szlag."

"A zatem Peeta ofiarowuje mi jednocześnie Gale'a i własne życie, gdyż nie chce, abym kiedykolwiek miała wątpliwości co do jego intencji. Daje mi wszystko i oczekuje, że przyjmę dar."

"Dopóki żyjesz, rewolucja żyje razem z tobą."

"Katniss, Dwunasty Dystrykt już nie istnieje."5 komentarzy :

 1. Najlepsze <3

  http://internetowypamietniksusan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,...widok Finnicka całującego Peetę" - najlepszy. :D
  Pozdrawiam,
  Geek of books&tvseries&films

  OdpowiedzUsuń
 3. Te cytaty przypominają mi chwile (w napięciu) spędzone z tą książką :)
  Wybrałaś najlepsze z najlepszych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham, kocham, kocham, kocham <3
  Świetne cytaty wybrałaś!
  Buziaki,
  SilverMoon z bloga Fantastyczne książki

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka